Ar įmanoma suderinti motinystę, karjerą ir sėkmingą verslą?

Pokalbis su „Vaflių namai“, „bemad.lt“ įkūrėja Laura Mazaliene

Neabejojame, kad Lauros vardas yra atpažįstamas ir pažįstamas daugeliui, o ypač – mūsų bendruomenėje esančioms mamoms. Laura Mazalienė yra net kelių verslų įkūrėja, žurnalistė, įvairių su motinyste susijusių projektų autorė bei trijų vaikų mama, savo gyvenimo ritmu aktyviai besidalinanti socialiniuose tinkluose. Šiandienos pokalbyje narė atvirai pasakoja apie šeimos verslo užkulisius, motinystės ir karjeros derinimą – kviečiame skaityti!

Susipažinkime artimiau – trumpai papasakok apie save ir savo veiklą.

Juokais draugėms sakau, jog didžiausią karjerą padariau motinystėje. Esu trijų vaikučių mama. Paskutinius šešerius metus būtent jie užima didžiąją dalį mano dienos.

Bet kartu vaikai tapo ir didžiausiu energijos šaltiniu patikėti savimi iš naujo ir drąsiai įgyvendinti galvoje kirbančias idėjas. Taip gimė daugybė motiniškų projektų – festivalis „Mamostogos“, žurnalas „Įkvepiančiai motinystei“ ar laida „Mamos nemokančios meluoti“.

Gimus pirmajai dukrai, su vyru nusprendėme plėsti jo tėvų verslą ir Vilniuje atidarėme restoraną šeimoms  – „Vaflių namus“, kuris sėkmingai veikia iki šiol.

Dėl dabartinės situacijos šalyje restorano veikla kiek sulėtėjo, tad mums su vyru pristigo darbinės rutinos ir taip gimė dar vienas mūsų bendras projektas – „bemad.lt“. Tai internetinė įdomių, išieškotų prekių parduotuvė šeimai, namams, vaikams.

Na, ir prieš kelias savaites nusprendžiau prisijungti prie TV3 laidos „Sveikata.lt“ komandos ir tapau šios laidos redaktore.

Bene daugiausiai nerimo keliantis etapas vystant savo veiklą yra pati pradžia. Tiek „Vaflių namai“, tiek „bemad.lt“ yra šeimos verslai, kuriuos sukūrei kartu su savo vyru. Kokie yra šeimos verslo valdymo užkulisiai? Kokie pagrindiniai principai leidžia išlaikyti sveiką balansą tarp jūsų asmeninio, šeimos ir darbo gyvenimo?

Tokio recepto, manau, norėtų daugelis. Ir mes ne išimtis. Tiesiog tai neįmanomas dalykas, nes visos šeimos skirtingos, verslų specifika irgi skiriasi.

Jei kalbėti apie mane ir mano vyrą Šarūną, manau, mums labiausiai padeda supratimas, kad tikslas pateisina priemones. Nuomonės gana dažnai išsiskiria, bet visada sau primename, kad turime žengti koja kojon.

Ir tas balansas labai jau kintantis dalykas. Vasarą leidžiame sau labiau atsiriboti nuo darbų, nes norisi mėgautis kiekviena jos diena su šeima. O atvėsus orams būna ir darbingų vakarų bei savaitgalių… Nesame kategoriški nei vienoje gyvenimo sferoje, gebėjimas prisitaikyti ir laviruoti – tikiu, labai vertinga savybė.

Stebint Tave socialinėse medijose, net nekyla abejonė, kad Tu – tikras šeimos žmogus. Kokius pagrindinius patarimus galėtum duoti moterims, siekiančioms sėkmingai suderinti karjerą ir motinystę?

Ačiū, labai malonu. Bet visada pabrėžiu, jog medalis turi dvi puses. Vienintelis mano patarimas to siekiančioms moterims – daryti tai dėl savęs ir veikti įdomiai. Tokiu atveju neteks išgyventi vidinio konflikto, kelti klausimų, kam kas bandoma įrodyti.

Aš niekada neturėjau tikslo, pavyzdžiui, vesti laidą ar valdyti restoraną. Visada buvau ten, kur man gera ir įdomu, o visa kita – jau meilės sau ir veiklai pasekmė.

Kodėl kalbu apie meilę sau darbiniame kontekste? Mano galva, gerbti savo jausmus ir potyrius renkantis veiklą yra labai svarbu. Tai viena iš meilės sau formų. Ir tik tada, manau, galime kalbėti apie motinystės ir karjeros suderinamumą, nes pačios sąvokos man atrodo labiau atstumia viena kitą, nei traukia.

Verslas, kūrybinės veiklos, šeima, laikas sau – kaip viską spėti? Kokios praktikos, taisyklės ir/ar priemonės leidžia Tau suderinti tiek daug skirtingų veiklų ir rolių?

O kas sakė, kad tai įmanoma? Sunkiai tuo patikėčiau. Prioritetizavimas – labai veiksmingas procesas. Jis tikrai veikia efektyviai. Gebėjimas pasakyti ne – irgi labai svarbus. Oprah Winfrey vienoje iš savo knygų rašė: „Mano pasakytas vienas „ne” papildomam darbui, susitikimui, aukai yra vienas papildomas „taip” mano laisvalaikiui, šeimai ar pačiai sau.”

Ši mintis visada gyvena su manimi, kai projektai ir pasiūlymai pradeda gulti ant galvos. Neturiu tikslo suspėti pasiimti viską, ką man siūlo aplinka. Mano tikslas – gyventi įdomiai, prasmingai, bet kartu nepamesti vidinės ramybės.

Kas, Tavo nuomone, yra spindinti moteris?

Žemiška.

Šis žodis apjungia daug: tai asmenybė, nebijanti pripažinti klaidų, pasitikinti savimi, ne dėl pasiektų titulų, bet dėl išsiugdytos vidinės ramybės. Darbšti, dėl noro auginti savo vidinį "„aš” ir prisidėti savo mintimis bei poelgiais prie gražesnio mūsų visų rytojaus. 

Žemiška, vadinasi, tikra. Toks vidinis spindesys mane asmeniškai be proto žavi.

#1 veiklių ir versliųmoterų Klubas Lietuvoje

TAPK NARE